Reklama

Koran, Kant i prorocy

Koran, Kant i prorocy

12.04.2011
Czyta się kilka minut
Ulil Abshar Abdalla: Noszenie zasłony przez kobiety, ucinanie rąk, prawo odwetu, kamienowanie czy noszenie brody to jedynie lokalne aspekty kultury. I nie ma obowiązku się do nich stosować. Należy podążać za uniwersalnymi wartościami, które bywają przykryte przez zwyczaje. Rozmawiała Natalia Laskowska
U

Ulil Abshar Abdalla: Korek na ulicy Rasuna Said ciągnie się jak lektura Heideggera.

Natalia Laskowska: To może lepiej czytać Hannah Arendt?

Jeżeli czyta pani Arendt, to niech się ten korek nawet i w nieskończoność ciągnie. Ona jest urocza, pełna radości życia.

Według Arendt "im mniej polityki, tym więcej wolności...".

Wszystko zaczęło się niespodziewanie od artykułu, który napisałem w 2002 r. dla dziennika "Kompas". Tekst wywołał ożywione reakcje, i poparcie, i krytykę.

Tekst "Odnowienie myśli muzułmańskiej" stał się swoistym manifestem Forum Liberalnego Islamu. Na czym polega ta liberalność?

Przymiotnik "liberalny" często budzi nieporozumienia. W sensie "liberalnego islamu" odnosi się do konkretnej metody...

12726

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]