Reklama

Konkurs Paranoi

Konkurs Paranoi

30.11.2003
Czyta się kilka minut
Minął termin składania ofert na świadczenie usług medycznych za pieniądze Narodowego Fundusze Zdrowia - czyli z naszych składek. Normalnie termin ten powinien interesować jedynie menedżerów służby zdrowia. Jednak w Polsce od lat nic, co dotyczy służby zdrowia, nie jest normalne.
K

Konkurs ofert też. Przypomina on - by zostać w kręgu medycznym - Konkurs Paranoi. W tym roku ma już piątą edycję i cechy stałe. Np. pieniędzy na kontrakty jest więcej, czyli... mniej. Nominalnie jest więcej, ale co roku ministerstwo zdrowia zobowiązuje Kasy Chorych, a teraz NFZ, do płacenia za zadania, za które dotąd płaciło samo. Tym razem NFZ otrzymał przywilej zapłacenia za lotnictwo medyczne. Jeśli dodamy zaległości wobec pielęgniarek z tytułu “ustawy 203", to pieniędzy jest więcej, czyli... znacznie mniej. Skoro tak, a pacjenci mają ustawowo nieograniczone prawo do korzystania z usług, to - choć na świadczenia medyczne pieniędzy jest więcej - na świadczenia dla pacjenta pieniędzy jest... mniej.

Tegoroczny konkurs ma też cechę szczególną. Zbojkotowali go niektórzy lekarze pierwszego kontaktu: w Podlaskiem ofert nie złożyło 72 proc. z nich. W...

1456

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]