Reklama

Koniec historii maturalnej

Koniec historii maturalnej

23.01.2007
Czyta się kilka minut
Rozporządzenie ministra Giertycha w sprawie tzw. "amnestii maturalnej" zostało uznane przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z ustawą zasadniczą. Zamiast powtarzać argumenty Trybunału, warto podkreślić wychowawczy aspekt decyzji tego gremium. Przypomniała ona sterującemu polską szkołą ministerstwu, że jego pierwsza powinność i podstawowa reguła działania winna brzmieć: nie szkodzić, nie demoralizować. A przecież była demoralizacją i zgorszeniem decyzja o zmianie reguł gry w trakcie jej trwania, o uruchomieniu prawa działającego wstecz. Unieważnienie zasad oceniania, zrównujące pozycje tych, co zdali i tych, którzy oblali, było moralnie gorszące i krzywdzące wobec pierwszej z tych grup, daleko przecież liczniejszej. Skrzywdziło także jej beneficjentów, nadając im mało chlubne znamię i tworząc z nich historyczny precedens.
M

Ministerstwo edukacji powinno pomagać szkole w nauczaniu i wychowywaniu. Nie będą zaś pomocą kolejne "wentyle bezpieczeństwa" w postaci gwarancji zdania w przypadku oblania, co - według zapowiedzi - minister chce wpisać w tekst ustawy. Miast poszerzać obszary fikcji, trzeba zająć się rzeczywistością, na przykład - egzaminami na każdym szczeblu edukacji szkolnej, których rozsądnej reformy domagają się dydaktycy od lat. A przede wszystkim - promowaniem nauczania, które pozwoli te egzaminy zdawać bez amnestii.

539

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]