Reklama

Komety latają, latają

Komety latają, latają

31.07.2006
Czyta się kilka minut
TOMASZ CYZ: - "De Musica" to czasopismo internetowe, wydana właśnie książka, cykliczne koncerty w Warszawie, międzynarodowe spotkania w Poznaniu, dwudniowe seminaria, na które składają się spektakle, muzyka, pokazy, wykłady, dyskusje... Pierwsze pytanie będzie naiwne: po co to wszystko?
M

MICHAŁ BRISTIGER: - Powinien Pan zadać takie pytanie śpiewaczce: po co śpiewa; kompozytorowi: po co pisze; malarzowi, pisarzowi, poecie... Może trzeba zamienić pytanie na inne: co to jest? Co z tego wynika? Myślę, że jeśli coś uprawiamy i to coś jest autentyczne (w sensie, jaki temu pojęciu nadaje Charles Taylor) - robić to musimy. Poeta, który nie musi pisać wierszy, według mnie nie jest poetą. A zatem: robię to, bo jestem muzykologiem i zajmuję się muzyką.

W samouczku języka angielskiego, który czytałem w czasie wojny, znalazłem takie słowa starego wodewilu: "A few can touch the magic string / And noisy fame is proud to win them. / Alas for those who never sing / And die with all their music in them". Prozaicznie i bez tej angielskiej, topornej, a urokliwej prostoty, ta strofa mówi tak: "Nie umieją dotknąć tej magicznej struny / Czcza fama się puszy, że...

19342

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]