Reklama

Ładowanie...

Koło sztuki

27.01.2009
Czyta się kilka minut
Tomasz Cyz: POWROTY DIONIZOSA - czerwiec roku 1918, dom Szymanowskich w Elizawetgradzie, dwuokienny, niewysoki pokój o ścianach pomalowanych na szaro. Dębowy stół służący za biurko, dwa łóżka, pianino. "Na pianinie leżały skrzypce bez futerału, a na pulpicie stały nuty. Prócz tego był jeden duży, głęboki, szary fotel i parę krzeseł". To sceneria imaginacyjnej podróży, którą odbyli kompozytor i młodszy od niego o dwanaście lat pisarz, czyli Karol Szymanowski i Jarosław Iwaszkiewicz. Podróży, która pomogła skonkretyzować się idei opery Szymanowskiego - "Króla Rogera".
P

Podróż prowadziła do Włoch, przede wszystkim - na Sycylię. Przewodnikiem był Szymanowski, który miał już za sobą inicjacyjną wędrówkę na południe. "Chłonąłem obrazy tej opowieści jak dziecko bajki - wspominał po latach Iwaszkiewicz. - Przecież dotąd, choć miałem już dwadzieścia cztery lata, nie widziałem nic...". W wojenno-rewolucyjnym zamęcie umierał dotychczasowy świat, kompozytor zaś roztaczał przed zasłuchanym kuzynem obrazy czarodziejskiej krainy i świątyń, w których antyczne kolumny i bizantyjskie kopuły sąsiadują ze wschodnimi ornamentami, nad wszystkim zaś góruje mozaikowa ikona Chrystusa Pantokratora.

Lektura książki Tomasza Cyza też jest rodzajem podróży, a jej struktura zdaje się równie złożona i niejednorodna, jak wnętrza kościołów wznoszonych w średniowiecznym Królestwie Sycylii za panowania normańskiego króla Rogera II, którego śmierć w 1154...

3876

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]