Reklama

Ładowanie...

Kochaj i rób, co chcesz

22.04.2008
Czyta się kilka minut
Pewnie niewielu pamięta, jak ich rodzice uznali, że najwyższy czas, aby zaczęli sami chodzić do szkoły: dziecko chowa się za rogiem domu, podpatrując, czy przypadkiem nie jest odprowadzane wzrokiem matki. Matka chowa się za firanką, podpatrując, czy dziecko prostą drogą zmierza do szkoły, i rozumie, co to znaczy być samodzielnym. Te obrazy i doświadczenia mogą być pomocne do uchwycenia sensu pożegnalnej mowy Jezusa.
"

"Kochaj i czyń, co chcesz" to jedna z najbardziej znanych, a zarazem najbardziej wyświechtanych sentencji św. Augustyna. Nadużywana albo źle używana zamienia się w wielu ustach we frazes. Trudno bowiem przyjąć, że Jezus domaga się od nas miłości do Niego. Z łatwością mówi się o kochającym Bogu - co jest najprawdziwszą prawdą - ale trudniej wyobrazić sobie, że wiarygodne chrześcijaństwo zależy od naszej osobistej więzi z Mistrzem z Nazaretu. A przy tym nasze zbawienie nie zależy ani od nas, ani od nikogo innego, tylko od szalonej, rozrzutnej Miłości Bożej, przeznaczonej dla każdego bez wyjątku człowieka.

Powiedzieliśmy, że jakość chrześcijaństwa zależy od naszego stosunku do osoby Jezusa. Jest jednak pewien niuans, na który zwracamy uwagę rzadko albo wcale. Więź z Jezusem, pozwalająca zachować i strzec, a nawet rozważać i medytować nad jego przykazaniami, nie...

2639

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]