Reklama

Kochaj i rób, co chcesz

Kochaj i rób, co chcesz

22.04.2008
Czyta się kilka minut
Pewnie niewielu pamięta, jak ich rodzice uznali, że najwyższy czas, aby zaczęli sami chodzić do szkoły: dziecko chowa się za rogiem domu, podpatrując, czy przypadkiem nie jest odprowadzane wzrokiem matki. Matka chowa się za firanką, podpatrując, czy dziecko prostą drogą zmierza do szkoły, i rozumie, co to znaczy być samodzielnym. Te obrazy i doświadczenia mogą być pomocne do uchwycenia sensu pożegnalnej mowy Jezusa.
"

"Kochaj i czyń, co chcesz" to jedna z najbardziej znanych, a zarazem najbardziej wyświechtanych sentencji św. Augustyna. Nadużywana albo źle używana zamienia się w wielu ustach we frazes. Trudno bowiem przyjąć, że Jezus domaga się od nas miłości do Niego. Z łatwością mówi się o kochającym Bogu - co jest najprawdziwszą prawdą - ale trudniej wyobrazić sobie, że wiarygodne chrześcijaństwo zależy od naszej osobistej więzi z Mistrzem z Nazaretu. A przy tym nasze zbawienie nie zależy ani od nas, ani od nikogo innego, tylko od szalonej, rozrzutnej Miłości Bożej, przeznaczonej dla każdego bez wyjątku człowieka.

Powiedzieliśmy, że jakość chrześcijaństwa zależy od naszego stosunku do osoby Jezusa. Jest jednak pewien niuans, na który zwracamy uwagę rzadko albo wcale. Więź z Jezusem, pozwalająca zachować i strzec, a nawet rozważać i medytować nad jego przykazaniami, nie...

2639

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]