Reklama

Ładowanie...

Kobieta i niewolnik

15.09.2009
Czyta się kilka minut
List do Filemona, najkrótszy z Corpus Paulinum, najwyraźniej spośród pism nowotestamentowych zajmuje się kwestią niewolnictwa. Formuła chrzcielna Listu do Galatów, jak też pokrewne jej z Pierwszego Listu do Koryntian i Listu do Kolosan przekazują wizję jednoznaczną: w Chrystusie "nie istnieje niewolnik ani wolny" (Ga 3, 28; por. 1 Kor 12, 13 i Kol 3, 11). Również inne kategorie, będące wyznacznikami podziałów społecznych, zostają przezwyciężone przez chrzest, przestają mieć znaczenie lub raczej powinny je utracić.
P

Pisma Nowego Testamentu przekazują wizję ochrzczonych jako wspólnoty opartej na równorzędnych relacjach, niezależnie od przynależności narodowej, statusu społecznego i płci. Stawiają tym samym rodzącemu się Kościołowi bardzo wysokie standardy. Jednocześnie często treścią listów bywają nagany związane z konkretnie nazywaną rzeczywistością, której daleko do głoszonej wizji. Tego rodzaju równorzędna struktura relacji nie była czymś oczywistym wówczas, jak i nie jest dziś - ciągle na nowo konieczne jest przypominanie konsekwencji z niej płynących, choć może chodzić o inne formy wykluczenia.

List do Filemona ważny jest w perspektywie poszukiwań kobiet w Biblii ze względu na Apfię, występującą w jego adresie: "Paweł, więzień Chrystusa Jezusa, i brat Tymoteusz do naszego przyjaciela i współpracownika Filemona, do siostry Apfii, do Archipa, który trudzi się z nami [...

5245

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]