Reklama

Kłopot z dialogiem

01.12.2006
Czyta się kilka minut
Reakcje ze świata muzułmańskiego na przemówienie Benedykta XVI w Ratyzbonie, zawierające krytykę idei "świętej wojny", pokazały, jak trudne są dziś relacje chrześcijańsko-islamskie, nie mówiąc już o dialogu między tymi dwoma religiami. Ten dialog był zawsze trudny, teraz jest jeszcze bardziej skomplikowany - mówi ks. Christian Troll, jezuita i profesor studiów nad islamem, w wywiadzie zamieszczonym w niemieckim miesięczniku religijno-społecznym HERDER KORRESPONDENZ (nr 11/2006). Co więcej, za sprawą wydarzeń ostatnich lat, a zwłaszcza terroryzmu, nastąpiła zmiana paradygmatu: gotowość do podkreślania tego, co łączy - a łączy zwłaszcza wiara w jednego Boga i poważne traktowanie spraw religii - zastępuje spojrzenie bardziej trzeźwe, akcentujące różnice. Ks. Troll widzi w tym jednak także szansę: nowa "atmosfera rzeczowości" umożliwia zarazem określenie warunków, na jakich może odbywać się dialog między chrześcijaństwem i islamem, w tym formułowanie krytycznych pytań wobec partnera.
J

Jakie to warunki? Np. szczerość: w przeszłości bywało i tak, że na wspólne europejskie konferencje i modlitwy przyjeżdżali z krajów islamskich ludzie, co do których okazywało się potem, że u siebie, np. w Sudanie, mówią o chrześcijanach zupełnie inaczej. Inny warunek to treść: sens ma rozmowa o sprawach trudnych, jak stosunek religii do władzy i przemocy. Troll przypomina, że - niezależnie od tego, jak oceniać dyplomatyczność papieskich słów z Ratyzbony - problemem jest to, iż w podstawowych pismach islamu (to Koran i hadisy, opowieści o czynach i słowach Mahometa, wiążące dla muzułmanów) dużą rolę odgrywa szerzenie islamu z użyciem przemocy. Problemem, który trudno przemilczeć zwłaszcza w dyskusjach z europejskimi muzułmanami, jest też fakt, że niektóre przepisy prawa koranicznego są sprzeczne z zasadami demokratycznych państw.

Osobna sprawa to relacja...

2347

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]