Reklama

Kłopot z dialogiem

Kłopot z dialogiem

01.12.2006
Czyta się kilka minut
Reakcje ze świata muzułmańskiego na przemówienie Benedykta XVI w Ratyzbonie, zawierające krytykę idei "świętej wojny", pokazały, jak trudne są dziś relacje chrześcijańsko-islamskie, nie mówiąc już o dialogu między tymi dwoma religiami. Ten dialog był zawsze trudny, teraz jest jeszcze bardziej skomplikowany - mówi ks. Christian Troll, jezuita i profesor studiów nad islamem, w wywiadzie zamieszczonym w niemieckim miesięczniku religijno-społecznym HERDER KORRESPONDENZ (nr 11/2006). Co więcej, za sprawą wydarzeń ostatnich lat, a zwłaszcza terroryzmu, nastąpiła zmiana paradygmatu: gotowość do podkreślania tego, co łączy - a łączy zwłaszcza wiara w jednego Boga i poważne traktowanie spraw religii - zastępuje spojrzenie bardziej trzeźwe, akcentujące różnice. Ks. Troll widzi w tym jednak także szansę: nowa "atmosfera rzeczowości" umożliwia zarazem określenie warunków, na jakich może odbywać się dialog między chrześcijaństwem i islamem, w tym formułowanie krytycznych pytań wobec partnera.
J

Jakie to warunki? Np. szczerość: w przeszłości bywało i tak, że na wspólne europejskie konferencje i modlitwy przyjeżdżali z krajów islamskich ludzie, co do których okazywało się potem, że u siebie, np. w Sudanie, mówią o chrześcijanach zupełnie inaczej. Inny warunek to treść: sens ma rozmowa o sprawach trudnych, jak stosunek religii do władzy i przemocy. Troll przypomina, że - niezależnie od tego, jak oceniać dyplomatyczność papieskich słów z Ratyzbony - problemem jest to, iż w podstawowych pismach islamu (to Koran i hadisy, opowieści o czynach i słowach Mahometa, wiążące dla muzułmanów) dużą rolę odgrywa szerzenie islamu z użyciem przemocy. Problemem, który trudno przemilczeć zwłaszcza w dyskusjach z europejskimi muzułmanami, jest też fakt, że niektóre przepisy prawa koranicznego są sprzeczne z zasadami demokratycznych państw.

Osobna sprawa to relacja...

2347

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]