Reklama

Kino politycznego niepokoju

Kino politycznego niepokoju

10.02.2009
Czyta się kilka minut
Jak dotąd największy aplauz na Berlinale zdobył "Mamut" Lukasa Moodyssona, rozgrywający się równolegle w Nowym Jorku, Tajlandii i Filipinach i ukazujący wpływ globalizacji na życie dwóch rodzin z odległych zakątków naszego globu.
J

Już po raz 59. berliński festiwal przyciąga twórców i kinomanów z całego świata. W tegorocznym Berlinale (5-15 lutego) bierze udział ponad 300 filmów z kilkudziesięciu krajów. 18 z nich walczy o statuetkę Złotego Niedźwiedzia.

"Wiele filmów porusza temat globalizacji i pokazuje, jak oddziałuje ona na nasze prywatne życie" - zapowiadał Dieter Kosslick, dyrektor festiwalu. I rzeczywiście nie brakuje obrazów poważnych, mówiących o bolesnych indywidualnych doświadczeniach i międzynarodowych kryzysach. Już inaugurujący pokazy dreszczowiec "International" w opinii niemieckich recenzentów miał być swoistym manifestem 59. Berlinale - festiwalu, który nigdy nie stronił od tematyki polityczno-społecznej. Tym razem jednak polityczne ostrze trafiło w próżnię, a film Toma Tykwera ze swą krytyką skorumpowanych banków w obliczu aktualnego kryzysu finansowego wydaje się...

4650

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]