Kim są „ubodzy w duchu”?
Kim są „ubodzy w duchu”?
"Ubodzy w duchu" to odpowiednik "serc złamanych" i "zgnębionych na duchu".
Wszystkie te określenia wyrażają zależność od Boga, jedynego źródła oczekiwanego wyzwolenia. Siłą rzeczy jednak samo słowo "ubóstwo" kieruje naszą myśl do posiadania i dóbr materialnych, do bogactwa i pieniądza. Dodane u Mateusza "w duchu" każe jednak zapytać, czy tylko rzeczywiste ubóstwo materialne gwarantuje nieprzywiązywanie się do dóbr, a bogactwo jest synonimem przywiązania?
"Niewątpliwie ubodzy zdobywają cnotę pokory łatwiej niż bogaci - odpowiada św. Leon Wielki. - Przyjacielem ubogich jest bowiem łagodność, natomiast bogatym towarzyszy zazwyczaj pycha. Jednakże i wielu bogatych umie posługiwać się swym bogactwem nie dla wzbijania się w pychę, ale dla pełnienia dzieł miłosierdzia". Św. Leon dodaje jednak, że "w tej cnocie mogą mieć udział ludzie wszystkich w ...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]