Reklama

Ładowanie...

Ki Tawo

24.08.2010
Czyta się kilka minut
Ks. Pwt. 26, 1?29, 8
P

Parsza Ki Tawo (nazwa pochodzi od początkowych słów "gdy wejdziesz") zawiera błogosławieństwa i przekleństwa, jakie czekają na lud Izraela w Ziemi Obiecanej. Mojżesz nakazał, by po przekroczeniu Jordanu część potomków Jakuba stanęła na górze Garizim, a część na górze Ebal. Ci pierwsi będą błogosławieni, a ci drudzy przeklinani. Prorok wymienia jedenaście wielkich przewin, które skończą się najgorszymi karami. Na pierwszym miejscu jest zrobienie posągu rzeźbionego lub lanego z metalu, lekceważenie ojca lub matki. Nie wolno obcować cieleśnie z żonami ojca, nie wolno łamać zakazu kazirodztwa, zakazane jest obcowanie z teściową. Z surową karą spotka się zabójstwo bliźniego. "Przeklęty będzie ten, kto sprawi, że niewidomy błądzi na drodze, (...) przeklęty, kto łamie prawo obcokrajowca, sieroty i wdowy" (27, 18-19). Za wierną i radosną służbę Bóg obiecuje obfitość dóbr wszelakich...

4809

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]