Reklama

Katolickie rozdwojenie jaźni

Katolickie rozdwojenie jaźni

06.05.2008
Czyta się kilka minut
Temat nawracania Żydów jest wciąż drażliwy. Żydowska pamięć sięga dalej niż ostatnie 40 lat dobrych stosunków i echa przeszłości są w niej żywe. Dlatego powrót modlitwy o nawrócenie Żydów jest otwieraniem zabliźniających się ran.
W

W lipcu 2007 r. Benedykt XVI dopuścił do szerszego użytku (księża nie potrzebują już zgody biskupa) tzw. mszał Piusa V, zawierający liturgię sprzed reformy liturgicznej w 1970 r. Aż do momentu wydania dokumentu środowiska związane z dialogiem chrześcijańsko-żydowskim nie wierzyły, że mszał z 1962 r.- zawierający modlitwę o nawrócenie Żydów - zostanie dopuszczony bez poprawek.

A jednak tak się stało. Po licznych protestach, w tym roku wprowadzono korektę, która jest niewystarczająca. Członkowie grupy dyskusyjnej "Żydzi i chrześcijanie" przy Centralnym Komitecie Niemieckich Katolików mówią wprost: "ambiwalencja posiadania dwóch autoryzowanych form modlitwy za Żydów irytuje katolików i zniszczyła rosnące zaufanie między katolikami i Żydami".

Zatem nie tylko Żydzi oburzyli się powrotem do dawnej treści wielkopiątkowej modlitwy. Również wielu...

8741

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]