Reklama

Kardynał Stanisław Dziwisz dla „Tygodnika Powszechnego”

Kardynał Stanisław Dziwisz dla „Tygodnika Powszechnego”

15.09.2009
Czyta się kilka minut
Na zaproszenie do uczestnictwa w Międzynarodowym Kongresie "Ludzie i Religie" odpowiedzieli przywódcy religijni z całego świata. Co ważne, wzięli w nim udział nie tylko ludzie religii, ale także kultury i polityki. Jest to dla mnie osobiście wielka radość i satysfakcja.
B

Bardzo ważne jest także to, że Kongres odbył się w 70-lecie wybuchu II wojny światowej. Był jednocześnie przypomnieniem tragedii, jaką symbolizuje Auschwitz--Birkenau, ale i przemian w Polsce oraz w całym bloku wschodnim, które dokonały się przed 20 laty. Znamienne, że wielu polityków chciało zabrać głos na temat pokoju, pojednania i porozumienia. Oczywiście trudno ich wszystkich wymienić, ale lista jest imponująca. Patriarchaty Konstantynopola i Moskwy wydelegowały metropolitów, co pokazuje, że przywiązywały do Kongresu dużą wagę.

Pielgrzymowanie dla pokoju rozpoczął Jan Paweł II i pewnie dlatego krakowskie spotkanie było wielkim hołdem złożonym Karolowi Wojtyle. To się wciąż czuło i słyszało, a przykładem choćby przemówienie Ahmada Al-Tayyeba, rektora uniwersytetu Al-Azhar w Kairze, który oświadczył, że muzułmanie nigdy nie zapomną tego, co Jan Paweł II...

2739

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]