Reklama

Kapucyni za, Watykan przeciw

Kapucyni za, Watykan przeciw

24.06.2019
Czyta się kilka minut
Dopiero interwencja papieża zmusiła Kongregację ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego do akceptacji nowego prowincjała kapucynów w Kolorado (USA).
M

Mark Schenk, którego wybrano na przełożonego prowincji św. Patryka w Denver, jest bratem zakonnym (nie księdzem). Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego osoba świecka – a za taką jest uważany każdy, kto nie ma święceń kapłańskich – nie powinna sprawować władzy nad duchownymi. Tymczasem jurysdykcja prowincjała nad zakonnikami jest podobna, jak władza biskupa diecezjalnego nad powierzonymi mu księżmi. Wybór br. Schenka wymagał zatem zatwierdzenia przez watykańską kongregację, która z reguły odmawia takiej zgody w przypadku „zakonów kleryckich”, a więc tych, gdzie większość stanowią kapłani.

Kapucyni już w 2013 r. zapisali w swoich konstytucjach, wówczas bez zastrzeżeń przyjętych przez Watykan, że „z racji na to samo powołanie wszyscy bracia są równi”. Decyzja zakonników z Kolorado była wyrazem takiego właśnie przekonania, a także odpowiedzią na apel papieża o zwiększanie roli świeckich w Kościele. Dlatego po odmowie rzymskiej kurii zakonnicy zwrócili się o pomoc do Franciszka, który udzielił nowo wybranemu prowincjałowi odpowiedniej dyspensy.

Nie jest to pierwsza próba wyłamania się kapucynów z tradycyjnych zwyczajów. W 2008 r. do podobnej sytuacji doszło w stanie Wisconsin, gdzie jednak, po odmowie Watykanu, wybory powtórzono. Natomiast w 1983 r. prowincjałem w Kanadzie został brat zakonny Ignatius Feaver, choć – jak podaje internetowy magazyn CruxNow – doszło do tego wskutek pomyłki kongregacji (urzędnik, który zwykle negatywnie opiniował takie sprawy, wyjechał na urlop). Watykan postanowił nie przyznawać się do błędu, zakazał jedynie nowo wybranemu prowincjałowi ponownego kandydowania. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]