Reklama

Jezus był ubogi

Jezus był ubogi

13.03.2012
Czyta się kilka minut
Taki tytuł nosił wywiad, którego przed kilkunastu laty udzielił „Tygodnikowi” Pascal Pingault, założyciel Wspólnoty Chleb Życia. Pojechaliśmy wtedy z Michałem Okońskim do Warszawy, do domu wspólnoty na Łopuszańskiej.
T

Tłumaczką była siostra Małgorzata Chmielewska. Szczupły, skromnie ubrany mężczyzna w wielkich okularach opowiadał nam o tym, że bardzo wcześnie odszedł od Kościoła. Stało się tak na skutek antyświadectwa katolików, z którymi się zetknął.

Pascal zaczął szukać ludzi, których czyny byłyby zgodne z ich słowami. Szukał ich wśród komunistów i anarchistów, wśród rozmaitych grup i wspólnot, które powstały pod wpływem wydarzeń 1968 r. Przez pewien czas interesował się także religiami Wschodu. Nigdzie jednak nie czuł się usatysfakcjonowany tym, co zobaczył. Zachęcony przez dawnych przyjaciół wrócił do Kościoła, zaczął wczytywać się w Ewangelię – i tak odkrył swojego Jezusa. Jezusa, który był ubogi. Pod wpływem tego odkrycia powołał do życia wspólnotę, której celem jest ubogie życie z najuboższymi. Oczywiście, także pomoc, ale – na miarę posiadanych środków. „Nie mogę głosić Ewangelii...

3410

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]