Reklama

Jestem tutejszy

Jestem tutejszy

24.03.2009
Czyta się kilka minut
Dawniej świat inteligencji tworzyły kawiarnia, biblioteka, teatr, kościół czy redakcja. Dziś inteligent, w przerwie między dyskusją w knajpie i promocją książki, pisze bloga i bierze udział w dyskusjach na forach internetowych.
R

Regularność, z jaką powraca na łamy rozmaitych periodyków dyskusja o kondycji, roli i przyszłości inteligencji, można odczytać na co najmniej dwa sposoby: jako jej łabędzi śpiew albo dowód niegasnącej żywotności. Skłaniam się ku tej drugiej interpretacji, bo trudno sobie wyobrazić, że najtęższe umysły i najostrzejsze pióra tego kraju angażują swoje siły w dyskusję o czymś, czego nie ma. Również wskaźniki sprzedaży książek (mimo - trzeba przyznać - spadającego czytelnictwa) przeczą zanikowi inteligenckiego świata, podobnie jak zamieszanie wokół odwołania dyrektora radiowej "Trójki": obrońcy Krzysztofa Skowrońskiego wskazywali przede wszystkim na to, że udało mu się przywrócić inteligencki charakter stacji.

Marzenie o modernizacji

Zawsze znajdzie się ktoś, kto wskaże na statystyki mówiące, że oto inteligencja przeradza się w ...

6389

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]