Reklama

Jestem tutejszy

24.03.2009
Czyta się kilka minut
Dawniej świat inteligencji tworzyły kawiarnia, biblioteka, teatr, kościół czy redakcja. Dziś inteligent, w przerwie między dyskusją w knajpie i promocją książki, pisze bloga i bierze udział w dyskusjach na forach internetowych.
R

Regularność, z jaką powraca na łamy rozmaitych periodyków dyskusja o kondycji, roli i przyszłości inteligencji, można odczytać na co najmniej dwa sposoby: jako jej łabędzi śpiew albo dowód niegasnącej żywotności. Skłaniam się ku tej drugiej interpretacji, bo trudno sobie wyobrazić, że najtęższe umysły i najostrzejsze pióra tego kraju angażują swoje siły w dyskusję o czymś, czego nie ma. Również wskaźniki sprzedaży książek (mimo - trzeba przyznać - spadającego czytelnictwa) przeczą zanikowi inteligenckiego świata, podobnie jak zamieszanie wokół odwołania dyrektora radiowej "Trójki": obrońcy Krzysztofa Skowrońskiego wskazywali przede wszystkim na to, że udało mu się przywrócić inteligencki charakter stacji.

Marzenie o modernizacji

Zawsze znajdzie się ktoś, kto wskaże na statystyki mówiące, że oto inteligencja przeradza się w ...

6389

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]