Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Jedzenie na schodach

Jedzenie na schodach

05.06.2017
Czyta się kilka minut
Nieroztropnie postępują ci, którzy usiłują usunąć tyrana, nie mogąc usunąć przyczyn, jakie monarchę uczyniły tyranem” – oj, nie posunęliśmy się w roztropności od czasów, gdy Baruch Spinoza pisał swój „Traktat polityczny”.
Fot. Gianluca Moggi / REX / SHUTTERSTOCK / EAST NEWS
Fot. Gianluca Moggi / REX / SHUTTERSTOCK / EAST NEWS
Z

Zastanawiamy się w tym numerze „TP”, czy demokracja jest zagrożona – autor artykułu słusznie zwraca uwagę, że wizja totalnej zemsty sprawia przyjemność, ale może skutecznie oddalić np. przeprowadzenie uczciwych wyborów. Ta przyjemność coraz bardziej przypomina mi zaklęty krąg niespełnień, jaki znajdziemy u psychoanalityków, gdy czytamy o zaburzeniach sado-masochistycznych. Ale nie wybiegajmy zanadto w przyszłość, mamy wiek XVII i Spinoza na razie próbuje usprawiedliwiać Machiavellego: „być może chciał wykazać, jak strzec musi się lud wolny, aby nie powierzyć swego dobrobytu jednemu człowiekowi, który jeżeli nie jest dość próżny i nie myśli, że wszystkim może się spodobać, musi bezustannie obawiać się intryg”.

Termin „makiawelizm” nie był jeszcze w obiegu, ale Machiavelli już musiał cieszyć się złą opinią cynika i realisty, który opisuje środki polityczne, nie pytając wcale o...

5674

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]