Reklama

Jedzenie na schodach

Jedzenie na schodach

05.06.2017
Czyta się kilka minut
Nieroztropnie postępują ci, którzy usiłują usunąć tyrana, nie mogąc usunąć przyczyn, jakie monarchę uczyniły tyranem” – oj, nie posunęliśmy się w roztropności od czasów, gdy Baruch Spinoza pisał swój „Traktat polityczny”.
Fot. Gianluca Moggi / REX / SHUTTERSTOCK / EAST NEWS
Fot. Gianluca Moggi / REX / SHUTTERSTOCK / EAST NEWS
Z

Zastanawiamy się w tym numerze „TP”, czy demokracja jest zagrożona – autor artykułu słusznie zwraca uwagę, że wizja totalnej zemsty sprawia przyjemność, ale może skutecznie oddalić np. przeprowadzenie uczciwych wyborów. Ta przyjemność coraz bardziej przypomina mi zaklęty krąg niespełnień, jaki znajdziemy u psychoanalityków, gdy czytamy o zaburzeniach sado-masochistycznych. Ale nie wybiegajmy zanadto w przyszłość, mamy wiek XVII i Spinoza na razie próbuje usprawiedliwiać Machiavellego: „być może chciał wykazać, jak strzec musi się lud wolny, aby nie powierzyć swego dobrobytu jednemu człowiekowi, który jeżeli nie jest dość próżny i nie myśli, że wszystkim może się spodobać, musi bezustannie obawiać się intryg”.

Termin „makiawelizm” nie był jeszcze w obiegu, ale Machiavelli już musiał cieszyć się złą opinią cynika i realisty, który opisuje środki polityczne, nie pytając wcale o...

5674

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]