Reklama

Jaruzelski: biografia

Jaruzelski: biografia

23.05.2015
Czyta się kilka minut
Są książki i książki. Przez jedne brnie się niczym przez zaspy śniegu, inne czyta się z przyjemnością. Praca Mariusza Cieślika i Pawła Kowala o Jaruzelskim należy do tych drugich.
T

To płynnie i z werwą opowiedziana historia życia jednej z kluczowych postaci polskiego wieku XX – od narodzin w szlacheckim dworku po ostatnie godziny życia i przyjęcie świętych sakramentów. A po drodze: komunizm i pięcie się po szczeblach władzy, kolejne roszady, wreszcie stan wojenny jako punkt kulminacyjny. Potem już tylko nieudana „stabilizacja”, oddanie władzy i obserwowanie z okien domu corocznych demonstracji w rocznicę 13 grudnia 1981 r.
Obaj autorzy, kojarzeni raczej z prawą stroną życia publicznego, przypatrują się swemu bohaterowi na chłodno. Bywa, że może liczyć na ich zrozumienie. Choć oczywiście tam, gdzie dopuścił się czynów złych bądź podejmował straszne w skutkach decyzje, nie ma retuszu.
Każdy może tę książkę przeczytać i wyrobić sobie własny osąd o Jaruzelskim. Jakąś prawdę o nim oddaje podtytuł: „życie paradoksalne”. Rzeczywiście w biografii tej...

1308

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]