Reklama

Janosik i polska bieda

Janosik i polska bieda

23.11.2003
Czyta się kilka minut
Nie sądzę, by najlepiej było zabrać bogatym, żeby dać biednym, ale uważam, że błędnie w Polsce oceniamy zarówno skalę rozwoju i tempo wzrostu gospodarczego, jak i poziom oraz rozmiary biedy. Nie mam zamiaru odwoływać się do licznych, znakomitych zresztą, badań socjologicznych na ten temat, ale tylko do kilku tez, jakie ekonomiści na świecie uważają za niewątpliwe (jeżeli w ekonomii cokolwiek jest niewątpliwe).
Z

Za niewątpliwe wskaźniki ożywienia gospodarczego uważa się wzrost ruchu na rynku nieruchomości i wzrost sprzedaży nowych samochodów. Oba te czynniki zaistniały ostatnio w Polsce, więc powinniśmy się cieszyć. Jednak za również niewątpliwe ekonomiści uważają, że przy bezrobociu przekraczającym 20 procent jakikolwiek wzrost nie obejmuje już nie tylko bezrobotnych, ale także zatrudnionych, którzy otrzymują płace niemal głodowe, takich jak na przykład - ostatnio była o tym mowa - młody policjant z niepracującą żoną i dwójką dzieci, który dostaje na rękę 1200 PLN. Do pierwszych 20 procent należy zatem dodać co najmniej drugie 20 procent - razem 40 procent społeczeństwa (a jest to szacunek wielce ostrożny), które nie korzysta ze wzrostu i ożywienia gospodarczego, tylko proporcjonalnie traci, bo dystans między bogatymi a biednymi się zwiększa. Nie jest to zwykłe rozwarstwienie,...

3141

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]