Reklama

Jak uczniowie z Nadżafu mistrzami zostali

Jak uczniowie z Nadżafu mistrzami zostali

27.06.2004
Czyta się kilka minut
Gdy w Teheranie rządził szach, a w Bagdadzie poprzednik Saddama, pas szyicki od Teheranu po Bejrut trwał w letargu. W tamtych latach rodziła się sieć powiązań, która doprowadziła do przebudzenia szyitów i dziś odgrywa kluczową rolę w Iranie, Libanie i Iraku. Wtedy wzorem dla libańskich szyitów byli ich iraccy pobratymcy. Teraz role się odwracają, a ofiarą tej zamiany są liczni cudzoziemcy - ostatnio też Polak - porywani w Iraku.
O

O szyitach z rejonu Baalbak (Liban) legendarny Lawrence z Arabii - brytyjski szpieg z okresu I wojny światowej - głosił opinie niepochlebne, nie licujące z poprawnością polityczną naszych czasów. Pisał, że to osobnicy mrukliwi, fanatyczni, nie biorący nic do ust w towarzystwie niewiernych i nienawidzący sunnitów równie gorąco jak chrześcijan, uznający jedynie autorytet swego kleru i przywódców. Jednak odznaczali się, pisał Lawrence, siłą charakteru, a w rozplotkowanej Syrii (Liban zaliczano do tzw. Wielkiej Syrii) to cecha rzadka.

Wjeżdżając dziś do Baalbak w Dolinie Bekaa odnosi się dziwne wrażenie. Na latarniach głównej ulicy wiszą żółte flagi, na których w napisie Hizb Allah (Partia Boga) litera alif wydłuża się w dłoń dzierżącą kałasznikowa. Logo uzupełniają Koran, mała gałązka oliwna, kula ziemska i dopiski - u góry: “zwycięzcami będą zwolennicy Boga"; u...

10186

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]