Reklama

Jak przytulić kozła?

Jak przytulić kozła?

18.09.2005
Czyta się kilka minut
Człowiek czuje się lepiej, kiedy wie, skąd się bierze zło. Zło - czyli wszystko, co mu się nie podoba i przeszkadza w osiągnięciu celów. Zazwyczaj owo przekonanie ma pewne cechy prawdopodobieństwa, chociaż nie jest oparte na niepodważalnych dowodach. Już w przedszkolu wiemy, że to on zaczął się przezywać lub ona uderzyła mnie pierwsza. Jednak przypowieść o belce i źdźble wydaje się być przez ludzi stosowana znacznie rzadziej niż tradycja kozła. Tradycja wykrzywiona: kozioł wypędzany na pustynię miał unosić ze sobą zło, którego winowajcy byli świadomi, z upływem wieków jednak stał się metaforą obciążania odpowiedzialnością za zło innego.
C

Chociaż każdy może się znaleźć w sytuacji, w której ktoś obciąży go odpowiedzialnością za wszystko, co złe, przecież niektórzy z nas są w ten sposób piętnowani częściej i okrutniej. Taki los jest niesprawiedliwie często udziałem ludzi dotkniętych zaburzeniami psychicznymi. Łatwo uznać, że są oni źródłem wszystkich kłopotów. Niełatwo dostrzec, że mają takie same, jeśli nie większe niż my, trudności ze znalezieniem sensu życia, określeniem celów swoich zmagań, dążeniem do ich realizacji i w końcu - przyjęciem odpowiedzialności za niepowodzenia. Etykieta choroby psychicznej, nietypowe zachowania (zwłaszcza jeśli przeżywamy je jako uciążliwe) - ułatwiają identyfikowanie wśród nas tych, których możemy wskazać jako odpowiedzialnych za “całe zło świata", uwalniając od tej odpowiedzialności siebie.

Dziecko z zespołem deficytu koncentracji uwagi i nadruchliwością też...

4038

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]