Jak ożywić atmosferę

14 września doniesiono, że w chmurach spowijających Wenus występuje fosforowodór. Nuda? Wystarczyło kilka zabiegów, by wszyscy zaczęli nagle mówić o pozaziemskim życiu.

Reklama

Jak ożywić atmosferę

Jak ożywić atmosferę

21.09.2020
Czyta się kilka minut
14 września doniesiono, że w chmurach spowijających Wenus występuje fosforowodór. Nuda? Wystarczyło kilka zabiegów, by wszyscy zaczęli nagle mówić o pozaziemskim życiu.
Wizja artystyczna powierzchni Wenus ESO / M. KORNMESSER / COVER IMAGES / FORUM
A

Astrochemia to jedna z nauk de­tektywistycznych. Jak kryminalistyka albo geologia strukturalna. Badacz natrafia na coś – może to śladowa ilość jakiegoś gazu, może pęknięcia skalne układające się w zygzaki, a może plamka krwi? Po dokładnym zbadaniu tego czegoś przystępuje się do fazy drugiej: wymyślenia wszystkich możliwych sposobów, jak owo coś mogło powstać.

W idealnych warunkach obserwacje są zgodne tylko z jednym scenariuszem; czasem z kilkoma. Bywa jednak i tak, że sensownego scenariusza po prostu brakuje – i pozostają nam już tylko te szalone. Astronomowie od fosforowodoru znaleźli się poniekąd w tej ostatniej sytuacji; a zapewne chcieli trochę, żebyśmy tak pomyśleli.

Zabawa w detektywa

Ale po kolei. Znaleziony w atmosferze Wenus fosforowodór (PH3) to prościutki związek chemiczny składający się z jednego atomu fosforu i trzech wodorów. Można by słusznie...

14631

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Bardzo dobry artykuł o medialnej stronie nauki i kulturze wypaczania wyników naukowych w notach prasowych, a i często z udziałem samych naukowców.

pod powyższym komentarzem. W pełni oddaje także moje zdanie.

4700ºC ->470ºC

to może i ciekawy dla niektórych temat, jednak sama n a u k a jako taka - o wiele ciekawsza, niezależnie od tego jak PH3 na Wenus faktycznie powstaje

@eddiepolo w piątek, 09.10.2020, 07:15 (jeśli jeszcze ktoś to przeczyta...). Dnia 14 września opublikowano rzeczony artykuł Jane Greaves et al., a już 30 września do redakcji "Astronomy & Astrophysics" nadszedł, a 16 października został opublikowany artykuł dziesięciorga uczonych (w tym... Jane Greaves!), w którym sam fakt obecności fosforowodoru w atmosferze Wenus w jakiejkolwiek ilości uznano za niepotwierdzony. Poszukiwanie naukowej odpowiedzi na pytanie "skąd tam aż tyle tego?" wydaje się znacznie mniej ciekawe, kiedy nie wiemy, czy to w ogóle tam jest. Warto natomiast zadać sobie pytanie, czemu spośród publikowanych każdego tygodnia tysięcy artykułów, które w oczach 99,9% czytającej i ciekawej świata publiczności zlałyby się (gdyby ta zechciała na nie spojrzeć) w masę niezrozumiałych zdań, naszpikowanych jakimiś symbolami i ilustrowanych równie niezrozumiałymi wykresami, w pewnym momencie jeden wybija na sam wierzch informacyjnego nurtu, budząc w owych ignorantach dreszczyk emocji i jakąś niejasną nadzieję.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]