Krowy na Wenus

Astronomowie zaobserwowali w chmurach Wenus związek chemiczny, który może być prawdopodobnym śladem życia na tej najbliższej nam planecie. Czyżby?

14.09.2020

Czyta się kilka minut

Powierzchnia Wenus sfotografowana z lądownika Wenera /  / fot. Donald Mitchell / Mental Landscape LLC
Powierzchnia Wenus sfotografowana z lądownika Wenera / / fot. Donald Mitchell / Mental Landscape LLC

Media społecznościowe od rana aż huczały od plotek: astronomowie zaobserwowali w chmurach Wenus fosforowodór. W enigmatycznych obwieszczeniach prasowych i tajemniczo „wyciekających” wywiadach padała teza, że wykryto „prawdopodobne ślady życia na Wenus”.

Odkrycie astronomów z uniwersytetu w Cardiff (Wielka Brytania) i Massachusetts Institute of Technology (USA) oficjalnie ogłoszone zostało 14 września o 17.00 na konferencji w Królewskim Towarzystwie Astronomicznym w Londynie. Ich artykuł naukowy na ten temat ukazał się w "Nature Astronomy".

Astrochemia to nauka typu detektywistycznego: wykrywa się jakiś związek w obłoku galaktycznym albo w chmurach Jowisza, a następnie trzeba wymyślić, jaką drogą powstał z innych zaobserwowanych tam związków: reakcja po reakcji, atom po atomie. Tym razem część detektywistyczna się autorom „nie udała”: przeszli przez wszystkie znane im zjawiska fizyczne, które mogą zachodzić na Wenus – wyładowania elektryczne, reakcje inicjowane przez promieniowanie słoneczne… – i żadne z nich nie chciało prowadzić do powstawania fosforowodoru (PH3) w takiej ilości, jaką zaobserwowano. Tyle.

Są teraz dwie możliwości: albo na Wenus występują nowe, nieznane zjawiska geologiczne czy atmosferyczne, albo „coś zupełnie innego”. Rzecz w tym, że na Ziemi fosforowodór produkują niektóre mikroorganizmy – więc czemu nie na Wenus? Stąd plotka. Komu rozumowanie to wydaje się naciągane, ten ma oczywiście rację. Ba, standardowe bazy astrochemiczne podają, że PH3 występuje m.in. na Jowiszu i Saturnie – nie jest to więc „niezatapialny” ślad życia, jakim byłaby, powiedzmy, cząsteczka DNA.

Innymi słowy: z punktu widzenia logiki i metodologii naukowej wykrycie PH3 na Wenus dowodzi istnienia tam bakterii mniej więcej równie silnie, co wykrycie metanu na Plutonie dowodzi występowania tam krów.


CZYTAJ TAKŻE:


Adres URL dla Zdalne wideo

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Filozof przyrody i dziennikarz naukowy, specjalizuje się w kosmologii, astrofizyce oraz zagadnieniach filozoficznych związanych z tymi naukami. Pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych,… więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 38/2020