Reklama

Krowy na Wenus

Krowy na Wenus

14.09.2020
Czyta się kilka minut
Astronomowie zaobserwowali w chmurach Wenus związek chemiczny, który może być prawdopodobnym śladem życia na tej najbliższej nam planecie. Czyżby?
Powierzchnia Wenus sfotografowana z lądownika Wenera / fot. Donald Mitchell / Mental Landscape LLC
Powierzchnia Wenus sfotografowana z lądownika Wenera / fot. Donald Mitchell / Mental Landscape LLC
M

Media społecznościowe od rana aż huczały od plotek: astronomowie zaobserwowali w chmurach Wenus fosforowodór. W enigmatycznych obwieszczeniach prasowych i tajemniczo „wyciekających” wywiadach padała teza, że wykryto „prawdopodobne ślady życia na Wenus”.

Odkrycie astronomów z uniwersytetu w Cardiff (Wielka Brytania) i Massachusetts Institute of Technology (USA) oficjalnie ogłoszone zostało 14 września o 17.00 na konferencji w Królewskim Towarzystwie Astronomicznym w Londynie. Ich artykuł naukowy na ten temat ukazał się w "Nature Astronomy".

Astrochemia to nauka typu detektywistycznego: wykrywa się jakiś związek w obłoku galaktycznym albo w chmurach Jowisza, a następnie trzeba wymyślić, jaką drogą powstał z innych zaobserwowanych tam związków: reakcja po reakcji, atom po atomie. Tym razem część detektywistyczna się autorom „nie udała”: przeszli przez wszystkie znane im zjawiska fizyczne, które mogą zachodzić na Wenus – wyładowania elektryczne, reakcje inicjowane przez promieniowanie słoneczne… – i żadne z nich nie chciało prowadzić do powstawania fosforowodoru (PH3) w takiej ilości, jaką zaobserwowano. Tyle.

Są teraz dwie możliwości: albo na Wenus występują nowe, nieznane zjawiska geologiczne czy atmosferyczne, albo „coś zupełnie innego”. Rzecz w tym, że na Ziemi fosforowodór produkują niektóre mikroorganizmy – więc czemu nie na Wenus? Stąd plotka. Komu rozumowanie to wydaje się naciągane, ten ma oczywiście rację. Ba, standardowe bazy astrochemiczne podają, że PH3 występuje m.in. na Jowiszu i Saturnie – nie jest to więc „niezatapialny” ślad życia, jakim byłaby, powiedzmy, cząsteczka DNA.

Innymi słowy: z punktu widzenia logiki i metodologii naukowej wykrycie PH3 na Wenus dowodzi istnienia tam bakterii mniej więcej równie silnie, co wykrycie metanu na Plutonie dowodzi występowania tam krów.


CZYTAJ TAKŻE:


Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Filozof przyrody i dziennikarz naukowy, specjalizuje się w kosmologii, astrofizyce oraz zagadnieniach filozoficznych związanych z tymi naukami. Pracownik naukowy Uniwersytetu Papieskiego...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Ani się obejrzymy, a ktoś zrobi screenshota z zajawki tego artykułu i wstawi na soszal media z tytułem "POTWIERDZONO - NA WENUS WYSTĘPUJĄ ZWIERZĘTA. CO JESZCZE PRZED NAMI UKRYWAJĄ?".
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]