Reklama

Jacquesa Chiraka dni ciężkiej pracy

Jacquesa Chiraka dni ciężkiej pracy

27.06.2004
Czyta się kilka minut
Francuzi potrafią po mistrzowsku to, czego nie umieją Polacy: wykorzystywać okazje, jakie stwarzają rocznice historyczne do politycznej ofensywy. Bilans 60. rocznicy lądowania w Normandii jest dla Paryża więcej niż krzepiący.
F

Francuzi chcieli nie tylko oddać hołd bohaterom, ale nadać nową dynamikę swej polityce zagranicznej. O ile nie budziło emocji zaproszenie królowej Elzbiety II (przyjeżdża prawie co roku), prezydenta Kwaśniewskiego (od 1994 r. Polska jest tu reprezentowana na takich prawach, jak inni alianci), a także królów lub królowych Norwegii, Holandii, Belgii, Luksemburga oraz prezydentów i premierów wszystkich państw alianckich, których obywatele walczyli w Normandii - o tyle obecność Busha, Putina i Schrödera wyzwalała własną “dynamikę" polityczną.

Chirac spotkał się z Bushem aż trzykrotnie: w Paryżu (w przeddzień obchodów), na cmentarzu żołnierzy amerykańskich w Colleville nad słynną plażą Omaha (na uroczystości francusko-amerykańskiej) i na głównej uroczystości w Caen i Arromanches dla wszystkich zaproszonych. Metodą przyjaznych gestów można zajść daleko: Bush dostał...

5674

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]