Reklama

Imperium na sprzedaż

Imperium na sprzedaż

29.06.2010
Czyta się kilka minut
Czy 20 lat temu politycy ZSRR i Rosji gotowi byli oddać ziemie, zdobyte podczas II wojny światowej? Coraz więcej dowodów wskazuje, że na Kremlu rozważano oddanie Finom Karelii, Japończykom Kuryli, a nawet - być może - Kaliningradu Niemcom.
C

Czy można równocześnie mówić prawdę i kłamać? Przypadek Mauno Koivisto pokazuje, że w polityce to możliwe. Wszystko zależy od doboru słów, które - w zależności od ich interpretacji - mogą, ale nie muszą, znaczyć to samo.

87-letni Koivisto to polityczny "dinozaur": w jego życiu jak w lustrze odbija się historia XX-wiecznej Finlandii. Gdy w 1939 r. kraj napadli Sowieci i ich lotnictwo bombardowało fińskie miasta, 16-latek był strażakiem. Później, gdy w latach 1941-44 Finowie stanęli u boku Niemiec przeciw ZSRR, służył w wojsku, w jednostce legendarnego Lauri Törni - fińskiego bohatera, który po 1945 r. wyemigrował do USA i tam pod zmienionym nazwiskiem zaciągnął się, by walczyć z komunistami (zginął w Wietnamie). W powojennym półwieczu Koivisto zrobił niezwykłą karierę: od robotnika portowego po urząd prezydenta (w latach 1982-94). W międzyczasie pełnił funkcje...

20289

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]