Reklama

Imperium na sprzedaż

Imperium na sprzedaż

29.06.2010
Czyta się kilka minut
Czy 20 lat temu politycy ZSRR i Rosji gotowi byli oddać ziemie, zdobyte podczas II wojny światowej? Coraz więcej dowodów wskazuje, że na Kremlu rozważano oddanie Finom Karelii, Japończykom Kuryli, a nawet - być może - Kaliningradu Niemcom.
C

Czy można równocześnie mówić prawdę i kłamać? Przypadek Mauno Koivisto pokazuje, że w polityce to możliwe. Wszystko zależy od doboru słów, które - w zależności od ich interpretacji - mogą, ale nie muszą, znaczyć to samo.

87-letni Koivisto to polityczny "dinozaur": w jego życiu jak w lustrze odbija się historia XX-wiecznej Finlandii. Gdy w 1939 r. kraj napadli Sowieci i ich lotnictwo bombardowało fińskie miasta, 16-latek był strażakiem. Później, gdy w latach 1941-44 Finowie stanęli u boku Niemiec przeciw ZSRR, służył w wojsku, w jednostce legendarnego Lauri Törni - fińskiego bohatera, który po 1945 r. wyemigrował do USA i tam pod zmienionym nazwiskiem zaciągnął się, by walczyć z komunistami (zginął w Wietnamie). W powojennym półwieczu Koivisto zrobił niezwykłą karierę: od robotnika portowego po urząd prezydenta (w latach 1982-94). W międzyczasie pełnił funkcje...

20289

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]