Igrzyska prawdziwych wartości

Odłóżmy na bok gładkie słowa. Kroi się, dosłownie i w przenośni, najbardziej sterylna olimpiada w historii.

Reklama

Igrzyska prawdziwych wartości

Igrzyska prawdziwych wartości

z Tokio
19.07.2021
Czyta się kilka minut
Odłóżmy na bok gładkie słowa. Kroi się, dosłownie i w przenośni, najbardziej sterylna olimpiada w historii.
Park przy stadionie, gdzie odbędzie się uroczystość otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Tokio, czerwiec 2021 r. Fot. KIMIMASA MAYAMA / EPA / PAP
N

Na ulicach japońskiej stolicy próżno dziś szukać oznak ekscytacji letnią olimpiadą, która zaczyna się w piątek 23 lipca. Widoczne gdzieniegdzie plakaty „Tokyo 2020” wiszą jeszcze od zeszłego roku.

Bardziej niż święto sportu mieszkańców Tokio zaprząta liczba zakażeń koronawirusem – rosnąca znów od połowy czerwca, a w połowie lipca wynosząca ok. 2,5 tys. nowych infekcji dziennie w skali kraju, z tendencją stale rosnącą – oraz obawa, że przyjazd tysięcy gości z zagranicy rozbucha pandemię. Sondaż z maja wskazywał, że aż 80 proc. obywateli chciałoby odwołania bądź kolejnego przełożenia olimpiady, która pierwotnie miała odbyć się rok temu. Sceptycyzmu nie kryją też gremia medyczne i biznesowe.

Trudno się dziwić Japończykom, że mają poczucie, iż impreza jest im narzucana – i to z powodów dalekich od tych, o których mówią olimpijskie slogany.

Wiara w nową energię...

19031

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]