Reklama

Ładowanie...

Hitler i Słowianie

03.07.2006
Czyta się kilka minut
Tytułowy cytat pochodzi z wypowiedzi Adolfa Hitlera, który 6 sierpnia 1942 r. w swej kwaterze w Wilczym Szańcu pod Kętrzynem stwierdził dobitnie i zwięźle: "Pochłoniemy albo usuniemy śmieszne sto milionów Słowian. Kto mówi o opiece, tego trzeba od razu wsadzić do kacetu. Jak przedstawiał się stosunek Hitlera do poszczególnych narodów słowiańskich? W jaki sposób się ukształtował i jaką rolę odegrał w jego światopoglądzie? Na ile zbieżny był z przekonaniami przeciętnego Niemca? I w jakim stopniu stosunek ten wpływał na decyzje polityczne podejmowane przez wodza Trzeciej Rzeszy, a co za tym idzie - cały aparat totalitarnego państwa?.
T

Tymi właśnie pytaniami zajął się prof. Jerzy W. Borejsza, historyk XIX i XX wieku (ostatnio wznowiono jego monografię o sekretarzu Mickiewicza Armandzie Lévy), autor wielu opracowań poświęconych rozmaitym odmianom europejskiego faszyzmu ("Mussolini był pierwszy", "Rzym a wspólnota faszystowska", "Szkoły nienawiści. Historia faszyzmów europejskich 1919-1945"). Punktem wyjścia obecnej książki, noszącej podtytuł "Wokół światopoglądu Adolfa Hitlera", była wydana przed osiemnastu laty praca "Antyslawizm Adolfa Hitlera".

Pojęcie wprowadzone w jej tytule nie jest oczywiste; o ile bowiem ludobójczy antysemityzm Hitlera, stanowiący główny punkt jego poglądów, doczekał się obfitej literatury, o tyle znacznie mniej uwagi poświęcono innemu aspektowi jego rasistowskiej ideologii, polegającemu na pogardzie dla Słowian jako rasy niższej. Pogarda ta wiązała się ściśle z...

7184

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]