Reklama

Hitler i Słowianie

Hitler i Słowianie

03.07.2006
Czyta się kilka minut
Tytułowy cytat pochodzi z wypowiedzi Adolfa Hitlera, który 6 sierpnia 1942 r. w swej kwaterze w Wilczym Szańcu pod Kętrzynem stwierdził dobitnie i zwięźle: "Pochłoniemy albo usuniemy śmieszne sto milionów Słowian. Kto mówi o opiece, tego trzeba od razu wsadzić do kacetu. Jak przedstawiał się stosunek Hitlera do poszczególnych narodów słowiańskich? W jaki sposób się ukształtował i jaką rolę odegrał w jego światopoglądzie? Na ile zbieżny był z przekonaniami przeciętnego Niemca? I w jakim stopniu stosunek ten wpływał na decyzje polityczne podejmowane przez wodza Trzeciej Rzeszy, a co za tym idzie - cały aparat totalitarnego państwa?.
T

Tymi właśnie pytaniami zajął się prof. Jerzy W. Borejsza, historyk XIX i XX wieku (ostatnio wznowiono jego monografię o sekretarzu Mickiewicza Armandzie Lévy), autor wielu opracowań poświęconych rozmaitym odmianom europejskiego faszyzmu ("Mussolini był pierwszy", "Rzym a wspólnota faszystowska", "Szkoły nienawiści. Historia faszyzmów europejskich 1919-1945"). Punktem wyjścia obecnej książki, noszącej podtytuł "Wokół światopoglądu Adolfa Hitlera", była wydana przed osiemnastu laty praca "Antyslawizm Adolfa Hitlera".

Pojęcie wprowadzone w jej tytule nie jest oczywiste; o ile bowiem ludobójczy antysemityzm Hitlera, stanowiący główny punkt jego poglądów, doczekał się obfitej literatury, o tyle znacznie mniej uwagi poświęcono innemu aspektowi jego rasistowskiej ideologii, polegającemu na pogardzie dla Słowian jako rasy niższej. Pogarda ta wiązała się ściśle z...

7184

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]