Reklama

Historie uliczne

Historie uliczne

26.10.2015
Czyta się kilka minut
Skąd się wzięły imiona krakowskich ulic i jakie jeszcze czekają w Banku Nazw?
Fot. Kamila Zarembska
N

Najpopularniejsza nazwa ulicy w Polsce? Polna. Potem mamy Leśną, Słoneczną, Krótką, a dopiero znacznie dalej nazwy historyczne, z których najczęściej spotykana to Adama Mickiewicza; w pierwszej pięćdziesiątce mieszczą się jeszcze Tadeusza Kościuszki i Jana Pawła II. Wszystkie te nazwy występują też w Krakowie, wśród 2289 nazw ulic, alei i osiedli znajdujących się na jego mapie.
Trzydzieści świętych sufiksów
Jeśli jakaś ulica na krakowskim Starym Mieście biegnie krzywo, oznacza to najpewniej, że jest starsza od tych wytyczonych prosto. Kiedy lokowano miasto w 1257 r., istniało już kilka ulic: krzywa jest m.in. Grodzka, łącząca Wawel (gród) z Rynkiem. Zresztą, gdyby historia potoczyła się inaczej, Rynek nazywalibyśmy Majdanem – to wyraz, który przywędrował z języka arabskiego za pośrednictwem tureckiego; zakorzenił się na Ukrainie, a u nas występuje jedynie...

7242

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]