Reklama

Ładowanie...

Historia: po co i jaka?

02.05.2004
Czyta się kilka minut
Jakie są zadania historyków w epoce kultury masowej? Jak dziś ciekawie mówić o wydarzeniach z przeszłości? - nad pytaniami tymi dyskutują w WIĘZI (4/2004) profesorowie Henryk Samsonowicz (znawca dziejów Polski przedrozbiorowej), Wojciech Roszkowski (specjalizujący się w historii gospodarczej i politycznej świata i Polski XX w.), Marcin Kula (badacz dziejów Ameryki Łacińskiej i PRL) i Andrzej Friszke (zajmujący się losami emigracji i okresem PRL).
H

H. Samsonowicz: Historia buduje więzi społeczne, a poczucie przynależności do wspólnoty daje ludziom bezpieczeństwo - także w erze globalizacji. Aby historia była zajmująca, musi więc dotyczyć wspólnot: dziejów rodziny, ulicy, miasta, państwa, narodu, Kościoła itp.

W. Roszkowski: Największym niebezpieczeństwem dla historyka jest pisanie o anonimowych procesach, “bez pamiętania, że gdzieś pod spodem gubi się ludzkie życie". Trzeba dotrzeć do tego, co ludzie myśleli, jak wyglądali, gdzie się poruszali - a przez to do tego, co ich łączyło. Czyli pisząc historię Polski, szukamy tego, czym jest polskość, a pisząc dzieje Europy - czym jest europejskość.

M. Kula: Historia może też zaspokajać inną potrzebę: rozumienia ewolucji naszego świata. Jest to możliwe wtedy, kiedy podejdzie się do historii problemowo: “Dla mnie nie jest warte świeczki...

4695

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]