Reklama

HISTORIA: opowieść o wielkości i upadku

HISTORIA: opowieść o wielkości i upadku

22.05.2006
Czyta się kilka minut
Czy Kościół w Polsce radzi sobie ze spuścizną po PRL-u, na którą składa się nie tylko heroizm, ale także upadek wielu ludzi, duchownych i świeckich, albo wręcz zdrada, dokonywana z premedytacją?.
P

Pierwszą reakcją zawsze jest niedowierzanie: że on, mój przyjaciel, mógł być donosicielem. Pierwszą reakcją jest też ból i pragnienie obrony przyjaciela: że to przecież niemożliwe, to nie pasuje ani do "profilu" psychologicznego, ani tym bardziej do tego, co o nim wiemy.

Bo to rzeczywiście nie mieści się w głowie, by współpracownikiem bezpieki mógł być np. znany benedyktyn, przewodnik duchowy i autorytet, mający doskonałe kontakty także za granicą, gdzie jego krewny był ważną postacią emigracji niepodległościowej. Benedyktyn ów był na tyle wiarygodny dla Stolicy Apostolskiej, że ta w pewnym momencie posłała go jako tajnego emisariusza na Litwę (wtedy w ZSRR), by dokonał tam inspekcji podziemnego Kościoła. Udając turystę, benedyktyn objechał podziemne klasztory, spotykał się z duchownymi, którzy w skrajnych, sowieckich warunkach podtrzymywali wiarę.

...
6809

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]