Reklama

Ładowanie...

Historia dwóch sióstr

20.06.2004
Czyta się kilka minut
Kolejna alegoria Ezechiela, w której próbuje uchwycić dzieje całego Izraela od niewoli egipskiej do czasów sobie współczesnych, odwołuje się do dwóch postaci kobiecych, córek jednej matki (Ez 23, 2). Podobnie jak w rozdziale 16. Księgi, kluczową metaforą utraconego zbawienia staje się cudzołóstwo. Nierząd dwóch sióstr trwa według autora Księgi od początku: źle się prowadziły [już] w Egipcie. W młodości swojej uprawiały nierząd. Tam ściskano ich łono, tam pieszczono ich dziewicze piersi (23, 3).
C

Czytając te słowa, można odnieść wrażenie, jakby już od dzieciństwa siostry poszukiwały przyjemności seksualnej, i to z dorosłymi. To odwrócenie rzeczywistości znanej z doświadczenia wielu dziewczynek czy szerzej - dzieci. Zwykle to nie one poszukują zaspokojenia seksualnego u dorosłych, lecz zostają do takich celów przez nich użyte. Nie bez powodu jednak Księga przedstawia rzekome perwersyjne zachowania dziewcząt już od ich młodości. W ten sposób bowiem uzasadnia się ich późniejszy niezaspokojony apetyt seksualny, mający niemal coś z przymusu (23, 8. 20n. 43).

Jaki jest jednak los sióstr? Obie zostają żonami Jahwe: “Zostały [one] moimi i zrodziły mi synów oraz córki. Ich imiona: Samaria-Ohola i Jerozolima-Oholiba" (23, 4). Dwie siostry są alegoriami dwóch stolic podzielonego na dwa państwa narodu. Potomstwo sióstr to Izrael, naród wybrany. Następuje...

4380

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]