Reklama

Hegemonia mandarynów

Hegemonia mandarynów

19.02.2008
Czyta się kilka minut
Jednym z głównych celów rządu Donalda Tuska jest modernizacja Polski. Jedyna droga do trwałej modernizacji kraju wiedzie dziś przez stawianie na szare komórki. A więc na rozwój nauki i techniki. W sejmowym exposé premier nie poświęcił jednak wiele miejsca sprawom nauki. Obiecał głównie zwiększenie środków na badania. Dobre i to, lecz konieczna jest najpierw gruntowna reforma systemu funkcjonowania polskiej nauki, a dopiero za nią zastrzyk pieniędzy. Bo pompowanie pieniędzy w źle funkcjonujący system może się okazać wyrzucaniem ich w błoto.
K

Kwiatek do kożucha

Nadanie polskiej nauce nowej dynamiki jest warunkiem sine qua non na doszlusowanie do europejskich standardów. Jak jednak dokonać gruntownej reformy, skoro priorytetów rządu jest bez liku, a nauka ciągle postrzegana jest jak kwiatek do kożucha?

Sprawy związane z nauką nie pojawiły się zresztą nawet w dziesięciu przedwyborczych zobowiązaniach PO. Trzeba wykazać wiele dobrej woli, by uznać za nie takie hasła jak: poprawa stanu edukacji, sprzyjanie powrotowi młodych emigrantów z zagranicy, zwiększenie płac w budżetówce czy obietnicę przyśpieszenia rozwoju gospodarczego.

Dopiero głębiej prześwietlając program PO (ciągle ten przedwyborczy), można dotrzeć (na 54 stronie) do rozdziału "Bezcenny kapitał - sektor wiedzy". Tam zaś znajdujemy: dopasowanie programów studiów do rynku pracy, konsolidację...

17007

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]