Reklama

Grupa szybkiego ocalania

Grupa szybkiego ocalania

03.07.2007
Czyta się kilka minut
Stare papiery, które mogą mieć wartość historyczną, ale posiadacze już nie chcą albo nie są w stanie ich przetrzymywać, nie muszą lądować na śmietniku ani w skupie makulatury. Wystarczy dać znać Ośrodkowi KARTA. Fachowcy odbiorą je, zakonserwują, uporządkują, przechowają i udostępnią zainteresowanym. Przy minimalnym zaangażowaniu dotychczasowych właścicieli i bez żadnych kosztów z ich strony.
-

- Chcielibyśmy, żeby w społeczeństwie zmieniło się nastawienie do starych dokumentów. Bo pierwszy odruch na widok szpargałów to: wyrzucić. A normą powinno być: ocalić - mówi Zbigniew Gluza, szef KARTY. - Nie istniał jednak dotychczas adres, który byłby powszechnie znany właśnie z ratowania świadectw historycznych przed zniszczeniem.

Cały zasób archiwalny Ośrodka KARTA pochodzi z darów. Znakomite rezultaty przynosiły ogłaszane kilkakrotnie okolicznościowe zbiórki. W 11. rocznicę stanu wojennego prawie pięćset osób jednego dnia przekazało KARCIE rozmaite dokumenty. Podobnie było w ćwierćwiecze marca 1968 r. A jednak codziennie ulega zniszczeniu wiele cennych, ale nierozpoznanych świadectw historycznych.

Niechciane papierzyska

Pięć lat temu Ośrodek uchronił przed unicestwieniem archiwum Towarzystwa Przyjaciół...

6719

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]