Reklama

Ładowanie...

Grupa szybkiego ocalania

03.07.2007
Czyta się kilka minut
Stare papiery, które mogą mieć wartość historyczną, ale posiadacze już nie chcą albo nie są w stanie ich przetrzymywać, nie muszą lądować na śmietniku ani w skupie makulatury. Wystarczy dać znać Ośrodkowi KARTA. Fachowcy odbiorą je, zakonserwują, uporządkują, przechowają i udostępnią zainteresowanym. Przy minimalnym zaangażowaniu dotychczasowych właścicieli i bez żadnych kosztów z ich strony.
-

- Chcielibyśmy, żeby w społeczeństwie zmieniło się nastawienie do starych dokumentów. Bo pierwszy odruch na widok szpargałów to: wyrzucić. A normą powinno być: ocalić - mówi Zbigniew Gluza, szef KARTY. - Nie istniał jednak dotychczas adres, który byłby powszechnie znany właśnie z ratowania świadectw historycznych przed zniszczeniem.

Cały zasób archiwalny Ośrodka KARTA pochodzi z darów. Znakomite rezultaty przynosiły ogłaszane kilkakrotnie okolicznościowe zbiórki. W 11. rocznicę stanu wojennego prawie pięćset osób jednego dnia przekazało KARCIE rozmaite dokumenty. Podobnie było w ćwierćwiecze marca 1968 r. A jednak codziennie ulega zniszczeniu wiele cennych, ale nierozpoznanych świadectw historycznych.

Niechciane papierzyska

Pięć lat temu Ośrodek uchronił przed unicestwieniem archiwum Towarzystwa Przyjaciół...

6719

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]