Reklama

Granice

Granice

18.08.2009
Czyta się kilka minut
Ewa Woydyłło-Osiatyńska: Prawo kandydowania do parlamentu ma dopiero 21-latek, bo uznajemy, że statystycznie jest bardziej godny zaufania niż 18-latek. Dojrzałość wiążemy z odpowiedzialnością, konieczną do korzystania z tego, co potencjalnie niebezpieczne, jak władza, broń czy alkohol. / Rozmawiali: Michał Kuźmiński i Tomasz Ponikło
/fot. Thomas D Morkeberg / stock.xchng
T

Tygodnik Powszechny: Czym się różni 18-latek od 21-latka?

Ewa Woydyłło-Osiatyńska: To kwestia bardzo indywidualna i sztywnej granicy wyznaczyć się nie da. Ustawowy wiek dorosłości ma wskazywać na statystyczny czas rozwoju organizmu, w którym osiąga się dojrzałość. Oczywiście są też niedojrzali psychicznie 30-latkowie, ale dojrzałość zależy także od procesów biologicznych. I tu właśnie kryje się zasadnicza różnica. W wieku 21 lat procesy te są już doprowadzone do dojrzałej postaci. W wieku 18 lat - organizm nie jest jeszcze fizjologicznie i biologicznie ukształtowany, a dojrzałość psychiczna jest zwykle mniejsza niż trzy lata później.

W przypadku korzystania z używek takich jak alkohol, ważniejsza jest dojrzałość biologiczna czy psychiczna?

Osoba musi być w pełni rozwinięta i biologicznie, i ...

9983

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]