Reklama

Gra w atomy

Gra w atomy

z Tokio
16.03.2003
Czyta się kilka minut
W cieniu Iraku pozostają atomowe groźby Korei Północnej. Niesłusznie: jeśli nie uda się powstrzymać Phenianu, polityka Kim Dzong Ila może doprowadzić do destabilizacji całego Dalekiego Wschodu.
K

Kryzys w regionie rozpoczął się w październiku minionego roku, gdy Amerykanie przyparli Koreę Północną do ściany dowodząc, że prowadzi ona tajny program wzbogacania uranu. Napięcie między Waszyngtonem i Phenianem stale rośnie; po wstrzymaniu przez USA dostaw oleju opałowego, Phenian wydalił inspektorów z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, wystąpił z traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej i, po 10 latach, uruchomił reaktor atomowy w Yongbyon. Wkrótce może tam rozpocząć proces pozyskiwania plutonu w ilości pozwalającej na produkcję 1 bomby atomowej miesięcznie.

Trwa wojenna retoryka: Waszyngton nie wyklucza żadnej opcji rozwiązania konfliktu i dodaje, że gotów jest „prowadzić dwie wojny jednocześnie”. Koreańczycy odpowiadają, że „uderzenie prewencyjne nie jest wyłącznym prawem Ameryki” i że chęć izolowania ich kraju „wywoła wojnę totalną i zamieni Półwysep...

14847

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]