Reklama

Głośniej nad tym Śląskiem

Głośniej nad tym Śląskiem

19.01.2015
Czyta się kilka minut
Marek Szczepański, socjolog: Śmierć kopalni jest poruszająca. Górnicy zjeżdżają na dół, zabierają figurę św. Barbary, idą do fary w niemym kondukcie. Gdy idę z nimi, myślę, czy władze mają pomysł na inną wspólnotę gospodarowania.
A

ANNA GOC, MARCIN BUCZEK: Spotykamy się w miejscu dawnej kopalni „Katowice” – dziś jest tu nowy gmach Muzeum Śląskiego. Górniczy Śląsk to już przeszłość?
PROF. MAREK SZCZEPAŃSKI: Nie, ale region się zmienia. Kopalnie, które górnicy nazywają grubami dobrodziejkami, znikają. A oni są z nimi związani z pokolenia na pokolenie.
Wśród młodszych przywiązanie do kopalń nie maleje?
Przeciwnie, zaskakująco wzrasta. Zapytaliśmy niedawno ośmiuset młodych górników, dlaczego wybierają kopalnie. Byliśmy zaskoczeni, gdy ponad 90 proc. odpowiedziało, że ma ojca, brata lub kogoś w najbliższym otoczeniu, kto ten typ pracy zachwala. Zamiast rozluźniać tradycje górnicze i kopalniane, w większości rodzin górniczych te tradycje są wzmocnione.
Nie chcą wyłamywać się z zastanego porządku?
Więcej: kopalnia jest...

9025

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]