Reklama

Globalna odwilż

Globalna odwilż

18.01.2004
Czyta się kilka minut
Ze świata docierają od początku roku dobre wieści... Alfabetycznie: Afganistan. Loja Dżirga - zgromadzenie narodowe, obradujące pod “parasolem" ONZ i USA - przyjęło projekt konstytucji. Afganistan ma być demokracją prezydencką i zarazem republiką islamską; islam jest religią quasi-państwową, ale szariat nie będzie prawem, gwarantowana jest wolność wyznania, równe prawa kobiet i prawa człowieka. To kompromis między politycznym islamem a modelem zachodnim.
I

Irak. Miesiąc po ujęciu Husajna liczba zamachów spadła o połowę; w ub. tygodniu rozpoczął się proces przekazywania władzy Irakijczykom.

Iran. Po trzęsieniu ziemi Teheran nie tylko nie odmówił - jak po kataklizmie w 1990 r. - przyjęcia pomocy międzynarodowej, ale nawet o nią prosił. Największa płynie z USA, zaś sekretarz stanu Colin Powell mówi o gotowości ocieplenia relacji z Teheranem, który wcześniej zgodził się na inspekcje w instalacjach atomowych.

Korea Północna. Phenian ogłosił, że może zrezygnować z prac nad bronią A. Potem oficjalna agencja KCNA obwieściła, że Korea nie chce iść śladem Kadafiego, który przed miesiącem zrzekł się broni ABC, ale poufne rozmowy Phenianu z Waszyngtonem i Londynem trwają.

Libia. Kadafi kontynuuje odwilż w polityce zagranicznej (ale Libia nadal jest dyktaturą, choć ostatnio zwolniono wielu...

2454

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]