Reklama

François Hollande wkracza do historii

François Hollande wkracza do historii

12.03.2012
Czyta się kilka minut
Na miesiąc przed pierwszą turą wyborów prezydenckich we Francji socjalista François Hollande wyprzedza w sondażach Nicolasa Sarkozy’ego. Jak nigdy jeszcze w historii francuskich elekcji, kampanię wyborczą zdominował temat przyszłości Europy.
N

Nicolas Sarkozy i Angela Merkel – razem, ręka w rękę, w godzinach najwyższej oglądalności, w głównym kanale francuskiej telewizji publicznej. François Hollande’owi, mimo oficjalnego zaproszenia, nie udaje się zostać przyjętym przez kanclerz Niemiec. Eva Joly, kandydatka ekologów, rusza do Aten na znak solidarności z Grekami w chwili próby. Marine Le Pen, córka lidera skrajnej prawicy, która przejęła po nim schedę i kontynuuje jego politykę, namawia do porzucenia euro. Francuski parlament ratyfikuje EMS, Europejski Mechanizm Stabilizacyjny, który dzieli lewicę, a zwłaszcza Partię Socjalistyczną...

Bez wątpienia czegoś takiego nie widziano jeszcze za czasów francuskiej V Republiki: w centrum prezydenckiej kampanii wyborczej jest dziś Europa.

Jak zawsze i wszędzie, na decyzje wyborców, głosujących 22 kwietnia, najbardziej wpłyną zapewne kwestie ekonomiczne i bilans...

10234

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]