Ładowanie...
Formy znaczące
Pamięci Elżbiety Grabskiej
Nazwisko nie jest nieznane, ale twórczość - tak. Przybyła do nas z Ameryki, w ramach festiwalu Nowi Nowojorczycy i ich Przyjaciele, organizowanego przez ambasadę USA (jego fragmentem była również wystawa Daniela Libeskinda, o której pisałem przed tygodniem). Do tej pory znaliśmy bardzo nieliczne dzieła Nadelmana. Jego nazwisko pojawiło się w 1997 roku na wystawie “Paryż i artyści polscy. Wokół Bourdelle’a 1900-1918", zorganizowanej w warszawskim Muzeum Narodowym przez Elżbietę Grabską. Obecnej wystawie towarzyszy tekst jej autorstwa. To najobszerniejsze po polsku opracowanie twórczości tego niecodziennego rzeźbiarza, który wraz ze śmiercią Elżbiety Grabskiej traci wielką propagatorkę swego dzieła.
Urodzony w Warszawie w 1882 r., Eliasz Nadelman przez rok studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1904 r....
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]