Reklama

Filozofia nonsensu

Filozofia nonsensu

05.08.2008
Czyta się kilka minut
Stanisław Barańczak: PEGAZ ZDĘBIAŁ - czy wiecie, kim był pan o niezbyt wdzięcznie brzmiącym nazwisku Marian W. Pyrdolnicki, kim zaś dwie damy - Pelagia Zaskrobal oraz Liza J. Pośrubny? Czy domyślacie się, jaką tajemnicę - poza głęboką refleksją nad życiem - kryje zdanie "I zduna zaraz cna japa janczara zanudzi"? Czy potrafilibyście podać różnicę pomiędzy turystychem a turestychem?
C

Cóż, pewnie w ogóle nie rozumiecie, o co chodzi, i lektura książki Stanisława Barańczaka - to jej poszerzone wznowienie - okaże się niezbędna. Tytuł stanowi parafrazę klasycznego dzieła Juliana Tuwima "Pegaz dęba". Z tym że w wydanym w 1950 r. "panopticum poetyckim" autor "Kwiatów polskich" zajął się głównie humorystyczno-kuriozalnymi gatunkami poetyckimi istniejącymi w rzeczywistości, natomiast jego następca, jak sam tłumaczy, woli "projektować gatunki własne lub na własny sposób rozumiane", najbardziej zaś interesują go "praktyczne zastosowania poezji nonsensu w życiu codziennym".

Zwykły palindrom - zdanie brzmiące tak samo podczas lektury wspak - zmienia się więc w "palindromadera", a więc refleksję, która niesie nas jak dromader ku oazie filozoficznej prawdy (to przypadek aforyzmu o zdunie i janczarze). Anagram, wyraz powstały z przestawienia liter innego...

3760

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]