Reklama

Film utkany ze zdrobnień

Film utkany ze zdrobnień

26.04.2007
Czyta się kilka minut
A więc taki świat istnieje: zamalowanej masłem kromki chleba, polnych myszek i skromnych stokrotek. Za szybko o nim zapomnieliśmy. W "Braciszku Andrzej Barański upomina, że trzeba od nowa rozpoznać stary alfabet. Z literkami dobroci.
Artur Barciś jako brat Kosiba
N

Niepostrzeżenie Barański stał się klasykiem. Podczas kiedy wiele głośnych polskich tytułów sprzed lat najzwyczajniej się zestarzało, jego filmy promienieją dziwnym blaskiem. Niezależnym od prognozy pogody. Politycznej, obyczajowej, społecznej. Chyba dobrze jest pozostać outsiderem, przyglądać się prostocie i nadawać jej wyrafinowane artystycznie kształty. Outsider Barański, wspaniały erudyta i humanista, od lat pisze filmowy pamiętnik zwyczajności. Snuje opowieści o kramarzach, krawcowych i ludowych grajkach, pokazując, jak bogate wnętrze może kryć w sobie banalny obrazek. Tak jak w "Dwóch księżycach", gdzie kiepski malarz Jeremi (Jan Frycz) bardzo chce namalować Pana Boga, ale nie potrafi - Barańskiemu zawsze udaje się dojrzeć zwyczajną świętość niezwyczajnych ludzi.

Opowiedzieć w kinie o świętości - trudne zadanie. Opowiedzieć o świętości zwyczajnej - to...

4979

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]