Reklama

Figury nieustającej pomocy

Figury nieustającej pomocy

18.08.2009
Czyta się kilka minut
W Polsce kapliczek pełno. Przyzwyczajeni jesteśmy do ich wyglądu - święte figury z obłażącą farbą, obrazy za szkłem, sztuczne kwiaty, plastikowe serwetki... W czym więc tkwi wyjątkowość kapliczek warszawskich?
Anna Beata Bohdziewicz, fotografia z cyklu „Kapliczki warszawskie”: ul. Zaokopowa 3 na Pradze
D

Dzięki pracy Anny Beaty Bohdziewicz mamy kolejną okazję, by uświadomić sobie, jaką wagę dla tożsamości mieszkańców Warszawy mają przedmioty ocalone z czasów wojny i Powstania Warszawskiego. Coraz wyraźniej widać, że to właśnie powstanie było najważniejszym wydarzeniem w historii miasta i wszystko, co z nim związane, jest święte. Okazuje się, że Belweder, Zamek Królewski czy Pałac Kultury mają poważną konkurencję w podwórkowych kapliczkach - bezstylowych dziełach niezamożnych mieszkańców kamienic - których obecności przypisuje się uratowanie niejednego domu.

W Polsce kapliczka to nic nadzwyczajnego. Wszędzie ich pełno. W miastach, we wsiach, na rozdrożach, na skrzyżowaniach tkwią sobie spokojnie, otoczone lepszą lub gorszą opieką, chyba że zawadzają przy zmianach urbanistycznych; wtedy robi się przenosiny, a czasem cichcem wywala na śmietnik. Przyzwyczajeni...

5326

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]