Reklama

Europejski 11 września

Europejski 11 września

21.03.2004
Czyta się kilka minut
Czy gdyby rząd Hiszpanii nie poparł irackiej interwencji politycznie i militarnie, w Madrycie zginęłoby dwustu ludzi? Czy doszłoby do największej katastrofy od czasu wojny domowej, jak publicysta madryckiego dziennika El Pais określił masakrę, którą urządzili najpewniej nie Baskowie z ETA, lecz islamscy fanatycy?.
T

Takie emocjonalne pytanie kierowało - zwłaszcza wobec podejrzenia, że obwiniając natychmiast ETA, rząd Aznara postąpił nieczysto - hiszpańskimi wyborcami, którzy w ostatniej chwili poparli socjalistów, postulujących neutralność Hiszpanii w wojnie z terrorem. Ale nadzieja, związana z takim izolacjonistycznym myśleniem - że “jeśli nie będziemy drażnić terrorystów, to może nas oszczędzą" - pozornie tylko wydaje się logiczna.

“Nowy" międzynarodowy terroryzm, który pojawił się w latach 90., tym różni się od terroryzmu “starego" (prezentowanego np. przez irlandzką IRA czy dawniej przez niemiecką RAF albo włoskie Czerwone Brygady), że w działaniach “starych" terrorystów znaleźć można było - przy całej ich brutalności - elementy jakiejś racjonalności i proporcjonalności metod i celów. W przypadku Al-Kaidy tej racjonalności nie ma; jest za to myślenie: “Wy kochacie...

3993

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]