Reklama

Elegancja rozwiązań

Elegancja rozwiązań

17.02.2014
Czyta się kilka minut
Nierzadko można odnieść wrażenie, że humanistyka i nauki ścisłe to dwie przeciwstawne i agresywnie zwalczające się dziedziny.
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego Fot. Adam Stępień / REPORTER
Z

Zachowanie zwalczających się stron bywa bardzo zabawne. „Prawdziwy” humanista zawsze twierdzi z głębokim poczuciem wyższości, że nie zna się na matematyce. Z kolei „prawdziwy” badacz nauk ścisłych powie, że humanistyka „to jednak nie jest nauka”.
W polskiej kulturze zwyczajowo dominuje humanistyka. Nie zrobiłam odpowiednich badań, ale sądzę, że nazwy ulic wielokrotnie częściej powiązane są z nazwiskiem pisarza czy poety niż z nazwiskiem inżyniera. Pewnie wywiad uliczny też pokazałby, że zapytanym łatwiej byłoby wymienić wybitnych polskich humanistów niż wybitnych przedstawicieli nauk ścisłych.
W rzeczywistości obie te dziedziny składają się na szeroko pojętą kulturę i powinny współistnieć zgodnie. Humaniści powinni pomagać ludziom odnaleźć się w świecie, zmienianym przez wynalazki przedstawicieli nauk ścisłych. W astronomii, którą uprawiam, jest miejsce na elegancję...

1469

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]