Reklama

Eksperyment na pięknie

Eksperyment na pięknie

05.06.2017
Czyta się kilka minut
Nie ma dziś pianisty silniej prowokującego ataki i apologie. Ivo Pogorelich już niedługo wystąpi w Krakowie i w Katowicach.
Ivo Pogorelich przed koncertem w łódzkiej filharmonii, 26 lutego 2010 r. Fot. Marcin Stępień / AGENCJA GAZETA
T

Ten moment musimy przypomnieć: pamiętny Konkurs Chopinowski w 1980 r., gdy Ivo Pogorelich (wówczas jeszcze Pogorelić) nie zostaje dopuszczony do finału – i w świetle reflektorów na znak protestu z jury wycofuje się Martha Argerich. Wydarzenie pozostało emblematyczne. 22-letni pianista radykalnie podzielił zarówno jurorów, jak i (w mniejszym stopniu) słuchaczy. Na przestrzeni ostatnich 30 lat wiele się zmieniło, ale to jedno pozostało jak dawniej. Nadal publiczność dzieli się na jego oddanych fanów oraz zajadłych przeciwników. Dla pierwszych jest odkrywczym geniuszem, drudzy najłagodniej kwitują jego grę słowem „dziwactwo”. Wciąż mało kto sili się na łagodność.

Trzeba jednak przyznać, że w 1980 r. Pogorelić był znacznie mniej kontrowersyjny niż ćwierć wieku później, gdy po przerwie zaczął znowu występować – w tym wreszcie także w Polsce. Miało to miejsce na fali jego głębokiej...

8378

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]