Reklama

Ładowanie...

Ekolog, czyli dzwon na trwogę

19.08.2008
Czyta się kilka minut
Z Watykanu płyną wyraźne sygnały: ochrona środowiska jest problemem, którego Kościół nie może omijać. Skąd więc pasywność polskich duchownych?
Z

Zanim jeszcze Benedykt XVI wygłosił podczas Światowych Dni Młodzieży w Sydney homilię, w której wezwał do ochrony środowiska, piętnując niezaspokojoną konsumpcję, miało miejsce zdarzenie równie ważne. W marcu tego roku Watykan uwspółcześnił listę grzechów śmiertelnych, dodając do niej m.in. "zanieczyszczenie środowiska". Podobne stanowisko zajmował Jan Paweł II, po raz pierwszy jednak zostało sformułowane tak ostro.

Mimo to wśród polskich duchownych myśl, że mogliby zaangażować się w ochronę środowiska, kiełkuje z wielkim trudem.

Kto z wiernych słyszał kazanie o szacunku dla przyrody? Kto zna księdza traktującego ochronę środowiska jako wyzwanie duszpasterskie? Któremu z rolników stojących na niedzielnej sumie przychodzi do głowy, że spuszczanie szamba do rzeki jest grzechem wobec Stworzenia?

Owszem, istnieją pozytywne...

5984

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]