Reklama

Ekolog, czyli dzwon na trwogę

Ekolog, czyli dzwon na trwogę

19.08.2008
Czyta się kilka minut
Z Watykanu płyną wyraźne sygnały: ochrona środowiska jest problemem, którego Kościół nie może omijać. Skąd więc pasywność polskich duchownych?
Z

Zanim jeszcze Benedykt XVI wygłosił podczas Światowych Dni Młodzieży w Sydney homilię, w której wezwał do ochrony środowiska, piętnując niezaspokojoną konsumpcję, miało miejsce zdarzenie równie ważne. W marcu tego roku Watykan uwspółcześnił listę grzechów śmiertelnych, dodając do niej m.in. "zanieczyszczenie środowiska". Podobne stanowisko zajmował Jan Paweł II, po raz pierwszy jednak zostało sformułowane tak ostro.

Mimo to wśród polskich duchownych myśl, że mogliby zaangażować się w ochronę środowiska, kiełkuje z wielkim trudem.

Kto z wiernych słyszał kazanie o szacunku dla przyrody? Kto zna księdza traktującego ochronę środowiska jako wyzwanie duszpasterskie? Któremu z rolników stojących na niedzielnej sumie przychodzi do głowy, że spuszczanie szamba do rzeki jest grzechem wobec Stworzenia?

Owszem, istnieją pozytywne...

5984

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]