Reklama

Edytorzy i piraci

Edytorzy i piraci

04.01.2006
Czyta się kilka minut
Dużo się u nas pisze i mówi o pirackich nagraniach muzycznych i filmowych. Nie tylko się je niszczy, ale ściga się ich producentów, którym grożą stosowne kary. Niestety, nie przewidziano kary za piractwo edytorskie.
W

W krakowskim wydawnictwie Zielona Sowa ukazała się w luksusowej oprawie powieść Stanisława Ignacego Witkiewicza "622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta". Kupiłem ją, mimo że na półce mam cztery jej wydania.

Przypomnijmy: ta młodzieńcza powieść, pisana w latach 1910-1911, długo czekała na pierwszą edycję, którą w roku 1972 dla Państwowego Instytutu Wydawniczego przygotowała Anna Micińska na podstawie rękopisu znajdującego się w Ossolineum. Witkacy w różnych okresach poprawiał rękopis, nosząc się z zamiarem publikacji. Pełno w nim poprawek, dopisków i skreśleń, wiele fragmentów ma kilka wersji. Nic dziwnego, że opracowanie poprawnej wersji utworu, najbliższej intencjom autora, było nie lada zadaniem edytorskim, o czym świadczy obszerna nota, w której Micińska skrupulatnie wyjaśniła wszystkie swoje decyzje dotyczące tekstu. Opublikowana w 25 tysiącach...

5582

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]