Reklama

Dzieje grzechu w polskim kinie

Dzieje grzechu w polskim kinie

11.08.2009
Czyta się kilka minut
Nie potrafimy mówić o seksie, pokazywać ciała ani bawić się fizycznością. Polskie kino jest albo przesadnie pruderyjne, albo wulgarne.
K

Kino jest przedłużeniem wzroku. Zamienia realny przedmiot pożądania w nierzeczywisty fantazmat, wizualizuje trudno uchwytne pojęcia: seksapil, wdzięk, piękno. Ciało: fetyszyzowane, pogardzane, uwznioślane, jest w światowym kinie jednym z ostatnich bastionów tajemnicy. Filmowa nagość od dawna przestała być szokiem, staje się komunikatem, przestrogą lub lamentem. W zmieniającej się fizyczności człowieka kino dostrzega dzisiaj więcej niż kiedykolwiek wcześniej.

Ale nie kino polskie, w którym w gruncie rzeczy niewiele zmieniło się od czasów, kiedy przedwojenne Stefcie i Elżunie zapinały gorsety pod samą szyję, żeby broń Boże nikt nie zauważył ich okropnie wyuzdanego pieprzyka. W sztandarowych dziełach polskiej szkoły filmowej piękne dziewczyny umierały za sprawę albo wzdychały do idei. Cybulski nie miał lekko. Dopiero gdy na początku lat 90. ubiegłego wieku do...

5431

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]