Dyplomatyczna gafa Watykanu

Niechęć Franciszka do Victora Orbana stała się aż nadto widoczna. Biuro Prasowe Watykanu poinformowało, że papież spędzi na Węgrzech zaledwie trzy godziny.

04.07.2021

Czyta się kilka minut

Fot. TIZIANA FABI/AFP/East News /
Fot. TIZIANA FABI/AFP/East News /

Zapowiadana od dwóch lat wrześniowa wizyta Franciszka w Budapeszcie pachnie skandalem. Biuro Prasowe Watykanu poinformowało w niedzielę, że papież spędzi na Węgrzech zaledwie trzy godziny. Tymczasem na Słowacji, której pierwotnie w ogóle nie było w programie pielgrzymki, zatrzyma się na trzy dni: poza Bratysławą odwiedzi Koszyce (osiedle Romów), Preszów (siedziba biskupów greckokatolickich, prawosławnych i luterańskich) i sanktuarium maryjne w Šaštinie.

Zamieszanie zaczęło się w marcu, gdy papież powiedział do dziennikarzy słowa, które zmroziły jego dyplomatyczne służby: „We wrześniu będę musiał pojechać na Węgry, na mszę kończącą Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Nie do kraju, tylko na mszę. Ale Budapeszt jest zaledwie dwie godziny autem od Bratysławy: dlaczego więc nie odwiedzić Słowaków?”.

Niechęć Franciszka do Victora Orbana stała się aż nadto widoczna. Węgierskie media pisały o zniewadze ojczyzny i antychrześcijańskiej postawie papieża. Biskupi próbowali ratować sytuację zapewniając, że Ojciec święty spotka się z władzami państwa po mszy, ale Watykan do dziś tego nie potwierdził – szczegółowego planu nie ogłoszono.

Z dumą oczekiwana przez Węgrów wizyta w Budapeszcie stała się nagle mało znaczącym punktem na marginesie podróży do Słowacji. Biorąc pod uwagę dyplomatyczne standardy, a także trudne relacje obu krajów, to ruch naprawdę karkołomny. 


Massimo Faggioli, historyk Kościoła: Za pontyfikatu Franciszka Watykan jest znacznie bardziej zorientowany na resztę świata niż na Stany Zjednoczone, co jest novum w stosunku do epoki Jana Pawła II i Benedykta XVI. 

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”, akredytowany przy Sala Stampa Stolicy Apostolskiej. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium  konsorcjum ICoN, zrzeszającego największe włoskie uniwersytety. Autor i… więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 28/2021