Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Dwie Amálie

Dwie Amálie

29.06.2010
Czyta się kilka minut
Film o królowej fado mógłby mieć wszelkie cechy bajki o Kopciuszku, tyle że tutaj happy endu być nie może.
Z

Zrobić film biograficzny o postaci, która była i jest największym dobrem narodowym, niemal ikoną swego kraju - to wyzwanie nie lada. Zwłaszcza wtedy, gdy chciałoby się namalować ów obraz nie na klęczkach, ale po prostu dobrze, oddając sprawiedliwość i wielkości, i słabościom portretowanego bohatera. Dla aktorki, której przyszło się wcielić w Amálię Rodrigues, postać nie tak dawno zmarłą, otoczoną w Portugalii niemal boskim kultem i uwiecznioną w tysiącach wizerunków fotograficznych, filmowych, o nagraniach muzycznych nie wspominając - to zadanie zahaczające o profanację. Ale kultura (również ta bardziej popularna) nie znosi próżni i musiała wcześniej czy później zagospodarować po swojemu ten fascynujący temat.

Fado znaczy los

Twórcy poszli tropem najprostszym z możliwych. Amália Rodrigues była mistrzynią portugalskiej pieśni...

5065

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Od 25 maja 2019 r., godz. 0:00, do zakończenia głosowania do Parlamentu Europejskiego trwa CISZA WYBORCZA. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Dowiedz się więcej >> 

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]