Reklama

Dwie Amálie

Dwie Amálie

29.06.2010
Czyta się kilka minut
Film o królowej fado mógłby mieć wszelkie cechy bajki o Kopciuszku, tyle że tutaj happy endu być nie może.
Z

Zrobić film biograficzny o postaci, która była i jest największym dobrem narodowym, niemal ikoną swego kraju - to wyzwanie nie lada. Zwłaszcza wtedy, gdy chciałoby się namalować ów obraz nie na klęczkach, ale po prostu dobrze, oddając sprawiedliwość i wielkości, i słabościom portretowanego bohatera. Dla aktorki, której przyszło się wcielić w Amálię Rodrigues, postać nie tak dawno zmarłą, otoczoną w Portugalii niemal boskim kultem i uwiecznioną w tysiącach wizerunków fotograficznych, filmowych, o nagraniach muzycznych nie wspominając - to zadanie zahaczające o profanację. Ale kultura (również ta bardziej popularna) nie znosi próżni i musiała wcześniej czy później zagospodarować po swojemu ten fascynujący temat.

Fado znaczy los

Twórcy poszli tropem najprostszym z możliwych. Amália Rodrigues była mistrzynią portugalskiej pieśni...

5065

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]